S.A.I.L. Awards

S.A.I.L Recognizes Student Leadership and Excellence

April 10, 2019 marked the inaugural Student Affairs Division S.A.I.L. Awards (Student Achievement, Involvement and Leadership Awards) to combine the annual special recognition ceremonies from Residence Life, Campus Recreation, Fraternity and Sorority Life, Higdon Center SALA Awards, Student Life and the highest student achievement awards for campus. This new program is now home to the Bishop Robert Smith and Alexander Chambliss Connelly Awards, Ted Stern Cup, Borelli Awards, former SALA Awards, student organization awards, and Campus Recreation and Residence Life student staff awards to showcase the efforts of exceptional students, invested advisors and outstanding student groups at the College.

2018-2019 S.A.I.L. Award Recipients

Residence Life

Rookie Resident Assistant of the Year
Claire Falleson, McConnell Residence Hall

Returning Resident Assistant of the Year
Sean Sweeney, Joe E Berry Residence Hall

Desk Assistant of the Year
Nicholas Jeffcoat, Rivers Residence Hall

Outstanding Leader
Syndey Rogers, Liberty Residence Hall

Shining Light
Chase Hyland, Kelly House Residence Hall

Campus Recreation

Meritorious Service Award
Victoria Bailey Basil Cumberbatch Katherine Karel Alexis Porfilio

Higdon Center, Fraternity and Sorority Life (Borelli Awards)

Order of Omega Courage Award
MacKenna Stahlman, Alpha Delta Pi
Rho Lambda Inspiration Award
Sabrina Imbrogno, Alpha Delta Pi

Advisor of the Year
Traci Singleton, Delta Sigma Theta Sorority, Inc

Sorority Woman of the Year
Jackie Truong, Alpha Delta Pi
Fraternity Man of the Year
Chris Alesso, Alpha Tau Omega
President of the Year
Interfraternity Council: Edward Crilley, Sigma Chi
National Panhellenic Council: Kionne Epps, Delta Sigma Theta Sorority, Inc.
Panhellenic Council: Amelia Brackett, Delta Gamma

Scholar of the Year
Jacob Peller, Alpha Tau Omega Sydney Moreano, Alpha Delta Pi

Fraternity and Sorority Life New Member of the Year.
Interfraternity Council: Cooper Jay, Alpha Tau Omega
National Panhellenic Council: Micheala McManus, Delta Sigma Theta
Panhellenic Council: Annamaria Costanzo, Phi Mu

Chapters of Excellence
Alpha Tau Omega, Delta Sigma Theta Sorority, Inc., Chi Omega

Other significant Fraternity and Sorority Life Borelli Awards:


Excellence in Scholarship and Academics:
Alpha Tau Omega, Delta Sigma Theta Sorority, Inc., Chi Omega

Excellence in Philanthropy and service:
Alpha Tau Omega, Alpha Kappa Alpha Sorority, Inc., Chi Omega

Excellence in Membership and Leadership Development:
Alpha Tau Omega, Delta Sigma Theta Sorority, Inc., Chi Omega

Excellence in Campus and Community Involvement:
Alpha Tau Omega, Delta Sigma Theta Sorority, Inc., Chi Omega

Excellence in Citizenship and Social Development:
Alpha Tau Omega, Delta Sigma Theta Sorority, Inc., Chi Omega

Chapters of Achievement:
Alpha Delta Pi, Alpha Kappa Alpha Sorority, Inc., Alpha Tau Omega
Delta Gamma, Delta Sigma Theta Sorority, Inc., Kappa Delta
Phi Beta Sigma Fraternity, Inc., Sigma Alpha Epsilon, Zeta Tau Alpha

Highest GPA:
Alpha Tau Omega, Alpha Kappa Alpha Sorority, Inc. Kappa Alpha Theta

Most Improved GPA:
Zeta Beta Tau, Phi Beta Sigma Fraternity, Inc., Phi Mu

Philanthropy Donation Award:
Alpha Tau Omega, Alpha Phi Alpha Fraternity, Inc., Delta Delta Delta

Higdon Center, Student Leadership (former SALA Awards)

Leadership Certificate Program
Ethan Davis

Student Organization Advisor of the Year
Karen Eippert, Alpha Epsilon Delta, Pre-Health Honors Society

Hall of Leaders
Cheyenne Abrams, CisternYard News
Marty Adkins, CisternYard Radio
Donovan Bailey, CisternYard Video
Shannon Bullen, Cougar Activities Board
Madeline Collins, Cougar Counseling Team
Jensen Cowan, Bonner Leader Program
Breyonna Davis, Alternative Break
Matthew Erdner, Interfraternity Council
Jacob Glass, CisternYard Media
Tanner Guthrie, Charleston 40
Tripp Keeffe, Student Government Association
Jake Keim, Miscellany Literary and Art Journal
Temera Millidge, Residence Hall Association
Jimmie Moore, National Panhellenic Council
Caliyah Parker, Prism
Patrick Smith, Charleston Miracle
Claire Walter, Panhellenic Council

New Student Leader Award
Grace Lowe, CisternYard Media
Sarah Jane Merritt, Charleston Miracle
Ryan Thompson, Student Government Association

Cistern Award

Cheyenne Abrams, CisternYard Media
Shannon Bullen, Cougar Activities Board
Allegra Campbell, Political Science Club
Stephen Frederico, Partners In Food
Sara Graham, Student Government Association
Tripp Keeffe, Student Government Association
Gretchen Schultz, Charleston Miracle

Student Life

Student Organization of the Year
Prism

Best New Student Organization
Chinese Club

Student Organization Presidential Award
Patrick Smith, Charleston Miracle

Student Organization Program of the Year Award
Cougar Thon, Comic Book Club, Anime, and Dr. Who Club

The Office of the Dean of Students College-wide Awards 

Alexander Chambliss Connelley Award
The Connelley Award is presented by the chair of the Faculty Committee on Student Affairs and Athletics.
The Committee is assisted by the Office of the Dean of Students.
Samantha Krantz

Ted Stern Cup
Rodrick M. Bellamy
Megan E. Stover

Bishop Robert Smith Award
Danya J. Firestone
Alexandra Helfgott